Stare Babice - oceny wg. turystów:
średnia 3.85 na podstawie 5 opinii

Kampinoski Park Narodowy - skarb przyrody po sąsiedzku

Czy wiesz, że po sąsiedzku mamy jeden z największych i najcenniejszych obszarów leśnych w Polsce? To Kampinoski Park Narodowy (KPN), który rozciąga się na ponad 38 tysiącach hektarów i łączy w sobie elementy lasu, wydmy i bagien. To prawdziwy raj dla miłośników przyrody, który kryje w sobie wiele tajemnic i niespodzianek.


KPN jest miejscem niezwykłej różnorodności roślinnej. Możesz tu spotkać zarówno gatunki typowe dla nizin, jak i dla gór, a nawet dla strefy arktycznej i pontyjskiej. 



Wśród drzew dominują sosny, olsze, brzozy i dęby, które tworzą malownicze lasy i grądy. Niektóre z nich są rzadkie lub zagrożone, np. chamedafne północna, która przetrwała tu od epoki lodowcowej, czy brzoza ciemna, która ma nietypową, ciemnobrązową korę. Wśród innych drzew i krzewów możesz zobaczyć graby, klony, lipy, jarzębiny, głogi, leszczyny, tarniny, kaliny, bez czarny i bez koralowy. Niektóre z nich mają piękne kwiaty i owoce, które przyciągają zwierzęta i ludzi.


Roślinność zielna jest bogata i zróżnicowana. Występuje tu około 1400 gatunków roślin naczyniowych i około 150 gatunków mszaków. Możesz tu znaleźć rośliny charakterystyczne dla różnych typów siedlisk, np. kocanki piaskowe, które rosną na suchych wydmach, zimoziół północny, który jest rośliną arktyczną, wężymord stepowy, który pochodzi z Azji, śnieżyczka przebiśnieg, która zapowiada wiosnę, starodub łąkowy, który ma czerwone liście jesienią, dzwonecznik wonny, który pachnie jak wanilia, kukułka plamista, która ma kolorowe kwiaty, sasanka wiosenna, która jest symbolem KPN, widłak jałowcowaty, który jest rośliną paprociową, widłaczek torfowy, który jest rośliną mszakową, sromotnik bezwstydny, który ma nieprzyjemny zapach i wiele innych. Niektóre z nich są objęte ochroną gatunkową, ponieważ są rzadkie, endemiczne lub zagrożone wyginięciem.




Kampinos jest także miejscem występowania wielu gatunków grzybów i porostów. Stwierdzono tu ponad 1500 gatunków grzybów wielkoowocnikowych, z czego około 300 jest zagrożonych lub chronionych. Wśród nich są gatunki związane ze starymi, zamierającymi drzewami i martwym drewnem, np. ozorek dębowy, który ma kształt muszli, sosnojamka kurczliwa, która ma kolor pomarańczowy, żagwica listkowata, która ma kształt wachlarza, a także gatunki związane z piaskiem, np. tęgoskóra korzeniasty, który ma kształt korzenia, gwiazdosz kwiatuszkowaty, który ma kształt gwiazdy. Porosty są wskaźnikami czystości powietrza i stanu zdrowia drzew. 



Znajdziesz tu około 200 gatunków porostów, z czego około 50 jest zagrożonych. Niektóre z nich mają ciekawe nazwy, np. brodaczka dębowa, która rośnie na dębach, tarczownica islandzka, która pochodzi z Islandii, czy płucnica islandzka, która była dawniej używana jako lekarstwo.



Roślinność w KPN jest nie tylko piękna i ciekawa, ale także ważna dla funkcjonowania ekosystemu i zachowania bioróżnorodności. Dlatego należy ją chronić i szanować, a także poznawać i podziwiać. Zapraszamy do odwiedzenia Kampinoskiego Parku Narodowym i odkrywania jego bogactwa przyrodniczego.





Warto zobaczyć
Gdzie na spacer? Kładka 700 metrów przez bagna w KPN

Bardzo fajne miejsce ! Ścieżka ok 700 metrów obok Mariewa. Idealne miejsce na weekendowy spacer.

czytaj więcej
TOP 5 - place zabaw w Starych Babicach i okolicy

Opisujemy place zabaw dla dzieci w gminie i okolicy. Polecamy niebanalne, sprawdzone miejsca. 

czytaj więcej
JESIEŃ : Stare Babice & okolice

Stare Babice jesienią. Przepiękne kolory drzew i krzewów ! 

czytaj więcej
ZIMA: Stare Babice
Zima w Lipkowie, Blizne, Kwirynowie... Zobacz zdjęcia, które w latach 2013-2016 niełatwo uchwycić (zimy prawie nie było)...
czytaj więcej
Sochaczewska Kolej Wąskotorowa
Fajna podróż pociągiem retro. Ciekawa atrakcja na weekend z dziećmi. Około 60 km (52 min samochdem) ze Starych Babic
czytaj więcej
Warto zobaczyć - zobacz więcej
Warto wiedzieć
Szlak rowerowy Stare Babice - Izabellin - Mariew - Stare Babice

Szlak rowerowy Stare Babice - Latchorzew - Klaudyn - Izabelin - Lipków - Mariew / Stanisławów - Borzęcin - Zielonki - Stare Babice
Długość szlaku: 28,4 km
Trudność: łatwa
Dla kogo: dla rodzin z dziećmi

Uwaga: to jest amatorski opis, napisany z pkt. widzenia osoby, która jeździ rowerem raz w roku :) 

czytaj więcej
Kamienie 05-082 - Świetna zabawa dla dzieci i dorosłych

ta zabawa jest popularna nie tylko w Warszawie / Polsce, ale na całym świecie.
 
Nie chce się iść dziecku na spacer? sprawdź to !
 
Szukajcie kamyków z kodem 05-082

czytaj więcej
Gmina Stare Babice - informacje 2023

Stare Babice to niewielka gmina w województwie mazowieckim. W jej skład wchodzą nieodległe od siebie wioski, w których łącznie mieszka około 22,5 tysięcy mieszkańców. Gmina zlokalizowana jest w sąsiedztwie Warszawy oraz Kampinoskiego Parku Narodowego...

czytaj więcej
Ważne adresy i numery telefonów
Adres: Urząd Gminy Stare Babice  ul. Rynek 32, 05-082 Stare Babicenr telefonu: (22) 722-95-81
czytaj więcej
Kwirynów
Należący do gminy Stare Babice, to wieś pochodząca z drugiej połowy XIX wieku. Swoją nazwę, podobnie jak inne wsie wyodrębnione po uwłaszczeniu carski...
czytaj więcej
Warto wiedzieć - zobacz więcej

ZALOGUJ SIĘ JAKO TURYSTA

lub

zaloguj się jako użytkownik w portalach ip:tourism:

Błędny login lub hasło, spróbuj jeszcze raz.

Nie masz konta?

zarejestruj się: (zajmie to ok. 25 sek)

ZALOGUJ SIĘ JAKO BIZNES - WŁAŚCICIEL

OBIEKTU NOCLEGOWEGO, GASTRONOMII, ATRAKCJI
Kliknij tu >>

: starebabice.com!

Kliknij aby zadzwonić
Sukces!

Twoje zgłoszenie zostało wysłane!